PODZIAŁ RĘKAWIC ZE WZGLĘDU NA STOPIEŃ ZAGROŻENIA WEDŁUG DYREKTYWY 89/686/EWG OBOWIĄZUJĄCEJ W UNII EUROPEJSKIEJ. RĘKAWICE DZIELĄ SIĘ NA TRZY KATEGORIE, W ZALEŻNOŚCI OD TEGO, PRZED JAKIEGO RODZAJU RYZYKIEM, CZY NIEBEZPIECZEŃSTWEM MAJĄ CHRONIĆ NASZE RĘCE.
CE KATEGORIA 1
Rękawice używane w sytuacjach niskiego ryzyka. Przykładem jest większość zwykłych rękawic roboczych oraz rękawic do prac domowych, używanych w celu ochrony przed środkami czyszczącymi i wodą. Chronią przed działaniem temperatur nie przekraczających + 50°C. Nie wymagają certyfikacji. Rękawice zabezpieczają przed:
Działaniami czynników mechanicznych, których skutki są powierzchowne
Środkami czyszczącymi o słabym i łatwo odwracalnym działaniu
Zagrożeniami związanymi z manipulacją gorącymi przedmiotami lub materiałami o temperaturze nie wyższej niż 50°C.
Czynnikami atmosferycznymi bez uwzględnienia czynników wyjątkowych i ekstremalnych
Słabymi uderzeniami i drganiami, których skutki nie mogą powodować nieodwracalnych uszkodzeń ciała
CE KATEGORIA 2
Rękawice używane w sytuacjach o stopniu ryzyka nie klasyfikowanym jako bardzo niskie ani bardzo wysokie. Rękawice tej kategorii muszą być oznakowane piktogramem pokazującym funkcje ochronne danej rękawicy. Wymagana jest certyfikacja
CE KATEGORIA 3
Rękawice używane w sytuacjach wysokiego ryzyka wystąpienia poważnego lub trwałego uszkodzenia (np. przy pracach z bardzo agresywnymi substancjami chemicznymi, wysokimi temperaturami, itp.). Wymagana jest certyfikacja.